Ana içeriğe atla

Brent petrol bir günde %15 değer kaybetti

 Rusya-Ukrayna savaşının çıkmasıyla Brent petrolün varil fiyatı 138 dolara kadar yükseldi. Ancak Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un, Antalya Diplomasi Forumu marjında yarın Türkiye'de yapacakları görüşme üzerine petrolde yaşanan arz endişeleri hafifledi. Böylece brent petrol uluslararası piyasalarda 110,77 dolara düştü.


Bugün 130,31 dolardan açılan Brent petrolün varil fiyatı, saat 21.30 itibarıyla yüzde 15 düşüşle 110,77 dolara geriledi. Aynı dakikalarda Batı Teksas (WTI) türü ham petrolün varili 107,75 dolardan alıcı buldu. Fiyatlardaki düşüşte, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı petrol üreticisi ülkelerden oluşan OPEC+ grubuna üretimi artırma çağrısında bulunacağına ilişkin haber akışının etkili olduğu belirtiliyor.

TÜRKİYE'DE Kİ GÖRÜŞME ETKİLİ OLDU

Öte yandan, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un, Antalya Diplomasi Forumu marjında yarın Türkiye'de yapacakları görüşmenin fiyatlardaki hareketlilikte etkili olduğu değerlendiriliyor. Business Blog

ENDİŞELER AZALDI ALIŞ BASKISI AZALDI

Petrol fiyatlarında, piyasa yatırımcılarının Rus petrol arzında kesinti yaşanacağına ilişkin endişelerinin hafiflemesi ve Uluslararası Enerji Ajansı'nın üye ülkelerin acil durum rezervlerinden piyasaya daha fazla petrol sunmaya hazır olduklarına ilişkin haberler ile gün içinde geri çekilmeler görülmüştü.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Sinop Valisi zincir market görevlisini sert uyardı: Hayatınızı yaşanmaz yaparız

Sinop'ta marketlerde stokçuluğun önüne geçilmesi için yapılan denetimlere katılan Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, depodaki kontrollerde ürünleri markete dizilmesi talimatını verdikten sora market görevlisini uyararak, "Hayatınızı yaşanmaz yaparız, ona göre. Bu konuda acımamız yok yani. Bu konuda hoşgörümüz de yok. Bunlara hemen iki saat sonra bakacağız" ifadelerini kullandı. İçişleri Bakanlığı 'nın talimatıyla illerde Ticaret İl Müdürlükleri ve belediye zabıta ekiplerinin marketlerde stokçuluğa engel olmak için yürüttüğü denetimlere Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu'na Belediye Başkanı Barış Ayhan ve Ticaret İl Müdürü Yavuz Selim Aykan eşlik etti. Bazı zincir marketlerin de aralarında bulunduğu marketlerin yağ raflarını ve depoları inceleyen Vali Karaömeroğlu, depoda ürün beklememesi konusunda uyarılarda bulundu, stokçuluk yapana acımayacaklarını dile getirdi. "HER ŞEY RAFTA OLACAK DEPODA OLMAYACAK" Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, yerel bir market sahibiyle